Прикмети Святвечора

6 січня, день, що передує світлому Різдву Христовому, як і саме свято, займає особливе місце в православному календарі. З давніх-давен Святий вечір заведено проводити відповідно до численних традицій і обрядів. Сьогодні корисно дізнатися, які існують прикмети на Святвечір. У нашому матеріалі ми розповімо, що робити в Святвечір можна, а що ні.

Святий Вечір – передує Різдву і є останнім днем посту.

На Святий Вечір заведено готувати 12 страв, але всі вони повинні бути приготовлені без молока, масла, сметани і яєць, тобто пісні страви.

У Святий Вечір на столі обов’язково має бути кутя.

Також прийнято кутю відносити своїм хрещеним батькам в цей вечір. Хрещені у відповідь на принесену кутю або, як це ще називають, вечерю, зазвичай дарують подарунки, гроші чи частування у відповідь.

Бажано, щоб за столом у Святвечір збиралася вся родина.

Цього вечора прийнято поминати всю покійну рідню.

Бажано, щоб в Святий Вечір вечеря починалася з внесення в будинок снопа пшениці або жита. Цей сніп називають ще дідухом, колядою або дідом, і він уособлює добробут сім’ї. Сніп ставлять в кутку столу зі стравами.

Також на столі у Святий Вечір обов’язково повинна бути свічка, і її запалювати повинен господар будинку.

За стіл в Святий вечір потрібно сідати тільки з появою першої зірки на небі.

Бажано перед тим, як почати вечеряти, прочитати молитву «Отче наш».

Неодруженим парубкам і незаміжнім дівчатам не можна сідати на кут стола, а то залишаться без пари.

Страви не можна запивати водою, тільки узваром.

Під час вечері заборонено багато і голосно розмовляти, і, поки вечеря не підійде до кінця, заборонено виходити з-за столу і особливо з дому, щоб не впустити нечисту силу в дім.

Обов’язково треба спробувати трохи від кожної з 12 страв, а ось сильно наїдатися і з’їдати страви цілком не можна – стіл буде порожнім весь рік.

Також є звичай у Святвечір ділитися просвирою, або скибочками хліба з медом. Господар повинен обійти кожного члена сім’ї і пригостити його, сказавши побажання від себе конкретно цьому родичу.

Оскільки вважається, що в Святий Вечір кожна тварина може розмовляти з Богом, то господарі повинні обійти все своє господарство (собак, котів, коней, корів, свиней тощо). Необхідно подякувати кожній тварині та пригостити чимось смачним, щоб при розмові з Богом тварина відповіла, що їй добре живеться у цього господаря.

Цього дня за теплою домашньою вечерею, що складається з дванадцяти страв, збирається вся родина. Головні частування у Святий вечір – медова, з маком і горіхами кутя, а також узвар із сухофруктів.

Крім того, подають рибу, вареники, картоплю, пісні солодкі та пироги, борщ, паляницю. Після трапези на столі можна залишити традиційну страву зі злаків, чарку і білий чистий рушник – щоб духи могли прийти на вечерю, поки господарі відпочивають.

Свічки у Святвечір не гасять: вони повинні догоріти самі.

В бібліотеці є багато книг, інфотек, які розповідають про звичаї цього свята. До Ваших послуг також і Інтернет-ресурси. Тож щасливих Вам свят!

Кiлькiсть переглядiв: 83

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.