Віртуальна виставка "Про тих, хто розбирається в ліках"

В третю суботу вересня кожного року в Україні відзначається День фармацевта. В професії бібліотекаря і аптекаря є багато спільного: аптекар лікує тіло, а бібліотекар - душу.Шановні користувачі! Запрошуємо Вас ознайомитися з матеріалами віртуальної книжкової виставки "Аптека і бібліотека", присвяченої цій професії.Аптека і професія фармацевта викликають зацікавленість і надихають людей творчих. Аптеки ніби окутані туманом загадок минулих століть. Сформована ще сотні літ назад система аптечних символів закріпилась і дійшла до нас в художній літературі.


Розпочати свою розповідь нам би хотілося, мабуть, з яскравого прикладу літературної презентації аптеки і аптекаря в світовій літературі - шекспірівській драмі "Ромео і Джульєтта", в якій бідний аптекар погоджується продати Ромео яд:

Осталось выбрать средство… Как, однако,

Обострено мышленье человека,

Когда он ищет смерти. Где-то здесь

Стояла, помню, старая аптека.

Ее хозяин врубище дырявом

Смотрел из-поднасупленных бровей,

Перебирая травы, словно тень,

Тщедушен изаботами иссушен.

Блестел излавки панцирь черепахи,

Икрокодилье чучело глядело,

Валялись рыбьей чешуи остатки,

Стояли запотевшие бутылки,

Покрывшееся плесенью зерно,

сталось выбрать средство… Как, однако,

Обострено мышленье человека,

Когда он ищет смерти. Где-то здесь

Стояла, помню, старая аптека.

Ее хозяин врубище дырявом

Смотрел из-поднасупленных бровей,

Перебирая травы, словно тень,

Тщедушен изаботами иссушен.

Блестел излавки панцирь черепахи,

Икрокодилье чучело глядело,

Валялись рыбьей чешуи остатки,

Стояли запотевшие бутылки,

Покрывшееся плесенью зерно,

Обрывки полусгнившей бечевы,

Куски застывшей розовой пастилки

Кошмарный составляли натюрморт.

Я, помнится, тогда еще подумал,

Что если кто-то вМантуе решил

Прибегнуть кяду, торговать которым

Запрещено подстрахом смертной казни,

То именно уэтого бедняги

Свою отраву он бы приобрел.

Предчувствие сумело угадать —

Теперь он должен мне ее продать.

Все це: незвичайний і загадковий антураж, архаїчні джерела і міфічні значення, якими завжди відрізнялись аптеки; образ фармацевта, який володіє "таємними знаннями" і його близькість до отрути; нерідко фізичними та духовними стражданнями, що супроводжують хворих і змушують звертатися до аптеки, залежність хворого від фармацевта; тема кохання і смерті сформували стійких тематичний комплекс художніх образів аптеки і фармацевта.

Так, в невеликому оповіданні Антона Чехова "В аптеці" не лише яскраво висвітлено образ аптеки, але й саме спілкування хворого з провізором. Герой його оповідання - домашній учитель Єгор Свойкін - вимучений не тільки хворобою, але відчуває страшенну незручність. Опис чехівської аптеки, її стерильність і чистота, а також запахи, - все це здається таким знайомим навіть тепер, століття по тому. Чим закінчився візит героя до аптеки, Ви дізнаєтесь, прочитавши це оповідання.







Твори Михайла Булгакова хоч і не мають детального опису аптек, але в них висвітлюється все та ж ідея двоякості властивостей ліків. Увага автора сконцентрована на їх "темній стороні".

А в оповіданні "Морфій" ліки поступово гублять лікаря Полякова. Чому? Прочитайте оповідання - і Ви дізнаєтесь...

Містичний роман "Майстер і Маргарита" теж не минає цієї теми: чарівний крем отримує героїня представників темних сил. Хочете дізнатися хто це - прочитайте роман.

Ільф І., Петров Є. Дванадцять стільців

Має місце в літературі і сатирична сторона фігури аптекаря. Таке ми зустрічаємо в творі Іллі Ільфа і Євгенія Петрова "Дванадцять стільців".

"...Провізр Леопольд Григорович, якого домашні називали Липа, стояв за червоним лакованим прилавком, оточений молочними банками з отрутою, і з нервозністю продавав невістці брандмейстера "крем Арго, проти засмаги і веснянок..." А вона вимагала "пудру Рашель золотистого кольору. але в аптеці був лише крем Арго. Боротьба протилежних продуктів продовжувалась півгодини. Переміг все таки Липа, який продав губну помаду і клоповар.

ІльфІ., Петров Є. Одноповерхова Америка

Ільф та Петров не лише сатирики, але і літописці. У вересні 1935 року вони 3 місяці прожили в США, побували в 35 штатах. Відвідали вони й аптеку, яку потім мальовничо описали в своїй книзі "Одноповерхова Америка". Автори зупинилися там... пообідати. Це незвичайно звучить навіть сьогодні. Але після того як в США ліки почали випускатися на фармацевтичних фабриках, провізори залишилися без роботи. Щоб не залишитися зовсім без заробітків, в американських аптеках почали продаватися морозиво, напої, галантерею, іграшки, цигарки та посуд. але хоч і аптека перетворилася на заклад харчування, хазяїн її повинен був бути провізором, мати науковий багаж.

Несправедливо було б обійти нашою увагою не тільки літературні твори, присвячені аптекам і аптекарям, але й самих аптекарів, які стали відомими авторами.


Агата Крісті Твори


Англійська письменниця Агата Крісті стала одним із самих відом в сіті авторів детективної прози. небагато хто знає, що автор таких персонажів, як міс Марпл і Еркюль Пуаро, під час Першої світової війни була медсестрою, а такою шість років працювала в госпітальній аптеці фармацевтом-техніком. Саме під час роботи в аптеці Агата Крісті задумала написати своє перше детективне оповідання. Уже в наш час вчені підрахували, що із 80 романів Агати Крісті в 41 знаряддя вбивства являється різні отрути: стрихнін, миш'як, морфін, наперстянка тощо. Знайшлося в її творах місці і звичайним лікам, які герої її книг п'ють в лікувальних цілях. Прочитайте книги Крісті, і Ви отримаєте не лише задоволення від читання, а й рецепти від хвороб.О.Генрі

Приблизно в той же час на другій стороні Атлантики фармацевт Уільям Сідні Портер став відомим всьому світові під псевдонімом О.Генрі. Хоч не завжди в його творах є описи аптеки та її побуту, він детельно розповідає про преперати і про те як вони готуються. Яскравий приклад оповідання "Приворотне зілля Айки Шонштейна".

УСТИНОВА Т. Закон зворотніх чарів

Анфіса Коржикова найбільше в світі любить свою бабусю Марфу Василівну, аптеку, де вона працює і детективні головоломки... Вона легко розгадує, хто вкрав гроші у завідуючої чи куди зникли документи з її столу. Але Анфіса завжди мріяла розгадати справжній злочин. А тут їй підвернулося відразу два... Хтось планомірно труїть Іллю Решетникова, власника транспортної контори, яка знаходиться поряд з аптекою. А друга справа набагато крутіша - убили сусіда Марфи Василівни по дачі. Прочитайте цей роман - і дізнаєтеся як знайшла злочинців аптекарша Анфіса.

Устинова Т. Міф про ідеального чоловіка

Ви вірите в ідеальних чоловіків?! Сергій Мерцалов був саме таким - геніальний хірург, талановитий бізнесмен, люблячий чоловік і батько, зразковий син... Але все це в минулому. Сергія знайшли вбитим. За ним останнім часом хтось слідкував. Точно так, як і за Клавою Ковальовою - бідною одинокою жінкою, колишньою вихованкою дитбудинку. Клава Ковальова - фармацевт... Прочитайте роман - і Ви зрозумієте як все це було пов'язано.

Майлі Мелой Аптекар

1952 рік. Юна Джейні з батьками переїжджають із Лос-Анджелоса в Лондон. Тут їй зовсім не подобається. Вона знайомиться з сином місцевого аптекаря Бенджаміном, з радістю погоджується відправитися з ним на прогулянку. і жартома висліджують в парку когось схожого на шпигуна. А несподівано виясняється, що шпигун справжній. Потім раптово зникає батько Бенджаміна, залишивши їм книгу під назвою "Фармакопея". В ній виявляються рецепти мікстур, які можуть зробити людину невидимою, змусити говорити правду, перетворити її у птаха. За книгою полюють шпигуни, і тепер Бенджаміну і Джейні потрібно не дати ворогу заволодіти "Фармакопією" і знайти зниклого аптекаря.

Хейлі А. Сильнодіючі ліки



Вони - лікарі. Хороші лікарі. Занадто хороші... занадто хороші, щоб не бути абсолютно чесними... Щоб не втратити велике кохання... Щоб уникнути вічних неприємностей... І лікарі стають героями. Людьми, які знаходять вихід із безвихідних ситуацій. Тому що мужність лікаря найсильніші ліки, яких не купиш в аптеці...

Блок О. Вірші

Ночь, улица, фонарь, аптека,

Бессмысленный и тусклый свет.
Живи еще хоть четверть века —
Все будет так. Исхода нет.

Умрешь — начнешь опять сначала
И повторится все, как встарь:
Ночь, ледяная рябь канала,
Аптека, улица, фонарь.

Цей вірш є однією із перших спроб поета розібратися, для чого людина приходить в цей світ.

Винничук Ю. Аптекар



Події нового роману Юрія Винничука "Аптекар" відбуваються у 1646-1648 роках спочатку у Венеційській республіці, а далі - у Львові. Історичне тло уміло використане для захопливої гри в дійсне-недійсне, де персонажі історичні сусідять з вигаданими, а їхні складні стосунки формуються у любовні трикутники. Фантазійні описи звучать як реальні, авторська вигадка відходить на другий план, змушуючи читача вірити у світ, витканий зі сну. Проза Ю. Винничука - це завжди інтригуюча оповідь завдяки бурхливій уяві майстра вишуканих стилізацій. Автор знову дивує тим, що новий роман, який поєднує у собі метафоричність і гострий сюжет, не схожий на жоден попередній. Хоча окремі натяки й алюзії єднають його з "Танґом смерті"
Вітаємо всіх, хто має відношення до фармацептії, з їх професійним святом. Бажаємо всіляких гараздів в житті і в роботі.

Запрошуємо Вас, шановні наші користувачі, познайомитися з книгами, дія, яких проходить в аптеці, або діючі особи - аптекарі, фармацевти, провізори.


Кiлькiсть переглядiв: 196

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.